Wstępne (instruktaż ogólny)

jest to szkolenie do przejścia którego zobowiązani są wszyscy nowo zatrudnieni pracownicy. Szkolenie takie odbywa się przed przystąpieniem pracownika do pracy. Jego głównym celem jest dostarczenie pracownikowi wiedzy i umiejętności niezbędnych do wykonywania pracy z uwzględnieniem przepisów i zasad bezpieczeństwa oraz zapoznanie pracownika z zagrożeniami występującymi na konkretnych stanowiskach pracy. Szkolenie pracownika przed dopuszczeniem do pracy nie jest wymagane jeśli pracownikowi zostaje przedłużona umowa o pracę i nie zmienia on stanowiska.

Okresowe

są to szkolenia przeprowadzane w terminie nie dłuższym niż 12 miesięcy od daty zatrudnienia (przejścia szkolenia wstępnego). Częstotliwość szkoleń okresowych uzależniona jest od wykonywanych pracy tj.

  • Stanowiska robotnicze – nie rzadziej niż raz na 3 lata, w tym jeśli są to prace szczególnie niebezpieczne raz na rok.
  • Pracodawcy, osoby kierujące pracownikami, pracownicy inżynieryjno-techniczni oraz pracownicy zatrudnieni na stanowiskach, na których występują czynniki niebezpieczne, szkodliwe i uciążliwe w środowisku pracy –nie rzadziej niż raz na 5 lat.
  • Stanowiska administracyjno-biurowe – nie rzadziej niż raz na 6 lat.
kask

Szkolenia okresowe zakończone są egzaminem sprawdzającym wiedzę uczestników szkolenia. Potwierdzeniem odbytego szkolenia jest zaświadczenie wydane przez pracownika służby BHP. Kserokopia zaświadczenia powinna znajdować się w aktach osobowych pracownika.